Książki kryminalne na faktach

Moderator: verysweetcherry

Kachacha
Gacie z oceanu
Posty: 49
Rejestracja: śr mar 13, 2024 10:15 pm

Książki kryminalne na faktach

Post autor: Kachacha »

Macie jakieś do polecenia?

Ja ostatnio czytałam „efekt morza” K. Bondy - opiera się na sprawie Iwony Wieczorek i Alicji Baran. Oprócz tego Bonda ma też książkę „Urodzony morderca” - sprawa morderstwa zarejestrowanego przez kamerę z McDonalds bodajże (odcinek 60 piąte nie zabijaj 😃)
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

Kachacha pisze: wt lip 30, 2024 2:11 pm Macie jakieś do polecenia?

Ja ostatnio czytałam „efekt morza” K. Bondy - opiera się na sprawie Iwony Wieczorek i Alicji Baran. Oprócz tego Bonda ma też książkę „Urodzony morderca” - sprawa morderstwa zarejestrowanego przez kamerę z McDonalds bodajże (odcinek 60 piąte nie zabijaj 😃)
Szczerze mówiąc nie znoszę Bondy i jej książek prawie na faktach…… nie rozumiem jej fenomenu :x chociaż planuję przeczytać „krew w piach” bo podobno jest ok

Za to bardzo lubię wydawnictwo czarne, Bogdana Lacha, Helenę Kowalik i Ryana Greena. W kolejce do czytania mam książkę „negocjatorzy policyjni” też polską, w ogóle najbardziej lubię polskie reportaże i literaturę faktu
Kachacha
Gacie z oceanu
Posty: 49
Rejestracja: śr mar 13, 2024 10:15 pm

Post autor: Kachacha »

Platini_blabla pisze: wt lip 30, 2024 3:48 pm Szczerze mówiąc nie znoszę Bondy i jej książek prawie na faktach…… nie rozumiem jej fenomenu :x chociaż planuję przeczytać „krew w piach” bo podobno jest ok

Za to bardzo lubię wydawnictwo czarne, Bogdana Lacha, Helenę Kowalik i Ryana Greena. W kolejce do czytania mam książkę „negocjatorzy policyjni” też polską, w ogóle najbardziej lubię polskie reportaże i literaturę faktu
Krew w piach jest bardzo fajna, zapomniałam o niej
LauraBacha3
RoyalBaby
Posty: 15
Rejestracja: pt lip 21, 2023 9:04 am

Post autor: LauraBacha3 »

Teraz czytam Bestia obok mnie Ann Rule - polecam
kahatg
Ciastko
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 01, 2024 1:04 pm

Post autor: kahatg »

Ma ktoś odsprzedać Zbrodnia niedoskonała autorstwa Bonda,Lach?
Jeśli nie wiesz co wybrać, zawsze wybieraj siebie
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

kahatg pisze: czw sie 01, 2024 3:33 pm Ma ktoś odsprzedać Zbrodnia niedoskonała autorstwa Bonda,Lach?
Nie mam odsprzedać ale jest na Legimi, polecam. Ja głównie tam czytam. Możliwe że pierwsze 30 dni jest za darmo to zdążysz przeczytać
kahatg
Ciastko
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 01, 2024 1:04 pm

Post autor: kahatg »

Dziękuję <3 jednak nie ma nic lepszego jak wziąć ze sobą wydruk, pójść w jakieś fajne miejsce i zanurzyć się w opowieści
Jeśli nie wiesz co wybrać, zawsze wybieraj siebie
Amela87
Skarpeta Rakieta
Posty: 85
Rejestracja: sob lis 04, 2023 9:14 pm

Post autor: Amela87 »

"Mocna więź" - o sprawie Anny Garskiej, opowiedziane z perspektywy jej matki
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

Są jakieś ciekawe nowości kryminalne? Chodzi mi raczej o reportaże lub fakt a nie fikcję albo inspirowane rzeczywistością.

Na Legimi widzę że jest „ SLENDERMAN
INTERNETOWY DEMON, CHOROBA PSYCHICZNA I ZBRODNIA DWUNASTOLATEK” ale jakoś to bardziej przykra historia niż kryminalna.
Push
KlasaBiznes
Posty: 581
Rejestracja: sob lis 25, 2023 7:25 pm

Post autor: Push »

Platini_blabla pisze: pt sie 02, 2024 6:14 pm Są jakieś ciekawe nowości kryminalne? Chodzi mi raczej o reportaże lub fakt a nie fikcję albo inspirowane rzeczywistością.

Na Legimi widzę że jest „ SLENDERMAN
INTERNETOWY DEMON, CHOROBA PSYCHICZNA I ZBRODNIA DWUNASTOLATEK” ale jakoś to bardziej przykra historia niż kryminalna.
Ja lubię "Urwane ślady" Szostaka. Nie jest to może literatura najwyższych lotów, ale bardzo mi się podobało.

"Kombinat zbrodni" Ewy Ornackiej.

Potem jeszcze w biblioteczce, bo coś tam mam, ale trochę starsze książki, tak sprzed kilku lat.
KvetaNebelova
RóżowePolo
Posty: 10
Rejestracja: wt lut 13, 2024 10:19 pm

Post autor: KvetaNebelova »

Polecam "Inną duszę" Łukasza Orbitowskiego - na motywach historii bydgoskiego mordercy Jacka Balickiego.

Bondy nie umiem czytać, zaczęłam "Efekt morza" i myślałam, że zasnę.
Dora_Diamant
SushiRoll
Posty: 227
Rejestracja: wt cze 04, 2024 9:32 am

Post autor: Dora_Diamant »

A ja mogę nie polecić „Rakowisk” Magdaleny Majcher. Strasznie infantylny styl, a autorka dosłownie dała się zmanipulować Zuzannie, paradne.
Telewizja jest gumą do żucia dla oczu.
kaja_kw
RoyalBaby
Posty: 22
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:42 pm

Post autor: kaja_kw »

Ja polecam „Idealny tata” o morderstwach popełnionych przez Chrisa Wattsa. Książka pokazuje w sumie całą historię znajomości Chrisa i Shanann i tego jak wyglądało ich małżeństwo
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

Dora_Diamant pisze: ndz sie 18, 2024 2:03 pm A ja mogę nie polecić „Rakowisk” Magdaleny Majcher. Strasznie infantylny styl, a autorka dosłownie dała się zmanipulować Zuzannie, paradne.
Popieram straszny badziew, mnóstwo rozwleczonych opisów jak w nad Niemnem które czasem pomijałam. Już abstrahując od historii, to sama narracja jest po prostu kiepska i czarno biała jak w książce dla dzieci. A Zuzanna współtworzyła te książkę czy coś?
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

kaja_kw pisze: ndz sie 18, 2024 4:02 pm Ja polecam „Idealny tata” o morderstwach popełnionych przez Chrisa Wattsa. Książka pokazuje w sumie całą historię znajomości Chrisa i Shanann i tego jak wyglądało ich małżeństwo
Popieram mnie ta sprawa ogólnie wciągnęła na maksa a ta książka pokazuje jak funkcjonowało ich małżeństwo
Dora_Diamant
SushiRoll
Posty: 227
Rejestracja: wt cze 04, 2024 9:32 am

Post autor: Dora_Diamant »

Platini_blabla pisze: ndz sie 18, 2024 6:33 pm Popieram straszny badziew, mnóstwo rozwleczonych opisów jak w nad Niemnem które czasem pomijałam. Już abstrahując od historii, to sama narracja jest po prostu kiepska i czarno biała jak w książce dla dzieci. A Zuzanna współtworzyła te książkę czy coś?
Majcher do niej napisała list, później wielokrotnie rozmawiały przez telefon. Obejrzyj sobie wywiad, którego Majcher udzieliła Oldze Herring. Książkowe studium zmanipulowanej osoby.
Telewizja jest gumą do żucia dla oczu.
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

Dora_Diamant pisze: ndz sie 18, 2024 6:45 pm Majcher do niej napisała list, później wielokrotnie rozmawiały przez telefon. Obejrzyj sobie wywiad, którego Majcher udzieliła Oldze Herring. Książkowe studium zmanipulowanej osoby.
Dzięki! Koniecznie obejrzę, ja zgrzytałam zębami jak czytałam książkę, Zuza inteligencka alternatywka. Zwykła patointeligencja tylko w loterii genetycznej wygrała wyższe IQ niż przeciętny więzień w Polsce.
Kotek_99
Skarpeta Rakieta
Posty: 85
Rejestracja: pt cze 14, 2024 10:45 am

Post autor: Kotek_99 »

Platini_blabla pisze: ndz sie 18, 2024 7:18 pm Dzięki! Koniecznie obejrzę, ja zgrzytałam zębami jak czytałam książkę, Zuza inteligencka alternatywka. Zwykła patointeligencja tylko w loterii genetycznej wygrała wyższe IQ niż przeciętny więzień w Polsce.
To ona w tej książce broni Zuzy i nie próbuje być bezstronna? Chciałam zamówić z ciekawości, ale teraz to się waham.
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

Kotek_99 pisze: pn sie 19, 2024 1:13 pm To ona w tej książce broni Zuzy i nie próbuje być bezstronna? Chciałam zamówić z ciekawości, ale teraz to się waham.
Ciężko mi powiedzieć czy broni Zuzy, przedstawia ją z bardzo inteligentnej strony jak alternatywke płynącą pod prąd ze swoimi poglądami i z wielką wiedzą o poezji filozofii i innych dziedzinach humanistyki. Nie twierdzę że taka nie była ale narracja na zasadzie - Zuza otwiera umysł Kamilowi a on pęka gdy zdaje sobie sprawę że jest w kajdanach konwenansów. No dla mnie bzdura sorry xD
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

Ogółem to po prostu kiepsko napisana książka. Imiona postaci są zmienione, rozdziały są czasowo naprzemienne. Pierwszy zaczyna sie od dnia zabójstwa, drugi od momentu poznania Zuzy z Kamilem, trzeci to początek śledztwa i poszukiwania, czwarty zawiązywanie się ich relacji. Raz to czytasz z perspektywy przed zdarzeniem a raz po. Mnie to trochę męczyło. Inna sprawa że tak - dużo zbędnych opisów, dużo zbędnych szczegółów.
Dora_Diamant
SushiRoll
Posty: 227
Rejestracja: wt cze 04, 2024 9:32 am

Post autor: Dora_Diamant »

Platini_blabla pisze: pn sie 19, 2024 3:32 pm Ciężko mi powiedzieć czy broni Zuzy, przedstawia ją z bardzo inteligentnej strony jak alternatywke płynącą pod prąd ze swoimi poglądami i z wielką wiedzą o poezji filozofii i innych dziedzinach humanistyki. Nie twierdzę że taka nie była ale narracja na zasadzie - Zuza otwiera umysł Kamilowi a on pęka gdy zdaje sobie sprawę że jest w kajdanach konwenansów. No dla mnie bzdura sorry xD
Myślę, że więcej światła rzuca wywiad z Herring. Majcher jest tam po prostu podekscytowana „Zuzą”, jak ją ciągle nazywa, strasznie dziwnie się tego słucha.
Telewizja jest gumą do żucia dla oczu.
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

Dora_Diamant pisze: pn sie 19, 2024 8:42 pm Myślę, że więcej światła rzuca wywiad z Herring. Majcher jest tam po prostu podekscytowana „Zuzą”, jak ją ciągle nazywa, strasznie dziwnie się tego słucha.
O Boże odsłuchałam ten wywiad XD co za porażka zgadzam się ze wszystkimi komentarzami pod nim na YouTube. Wszyscy piszą że pisarka padła ofiarą manipulacji Zuzy. I faktycznie mówi o niej jak o koleżance. Nie dobra ja nie wiem nie umiem tego skomentować ale podpisuję się pod wszystkimi komentarzami.

I ja rozumiem autorkę do pewnego momentu - dla mnie też ta narracja „zła dziewczyna zbałamuciła biednego niewinnego chłopca” to jakiś bzdet totalny, wsypywała mu narkotyki do nosa i wkładała je do gardła? Ona zabiła obcych ludzi a on własną matkę. Więc no błagam. Rozumiem że chciała walczyć z tą narracja medialną - bo to się zawsze sprzedaje. „Młoda królowa zbrodni” - case Osińskiej, Rozumeckiej i Szymańskiej. Ludzie i szmatławce kochają takie historie o złej femme fatale przez którą się wszystkie nieszczęścia świata. Dla mnie bzdura. Dla mnie on tak samo winny jeśli nie bardziej.

Ale autorka totalnie popłynęła z narracja kryzysu psychicznego opresyjności szkoły i obwiniania wszystkich wkoło. To już jest przesada i ilość usprawiedliwia Zuzanny w wywiadzie to jest dla mnie za dużo ale właśnie jest tak jak w książce - inteligentna Zuzanna naprzeciwko światu niezrozumiała ze swoim geniuszem doprowadzona na skraj przez opresyjność szkoły i realia młodych ludzi… proszę… 🙄
Dora_Diamant
SushiRoll
Posty: 227
Rejestracja: wt cze 04, 2024 9:32 am

Post autor: Dora_Diamant »

Platini_blabla pisze: pn sie 19, 2024 9:56 pm O Boże odsłuchałam ten wywiad XD co za porażka zgadzam się ze wszystkimi komentarzami pod nim na YouTube. Wszyscy piszą że pisarka padła ofiarą manipulacji Zuzy. I faktycznie mówi o niej jak o koleżance. Nie dobra ja nie wiem nie umiem tego skomentować ale podpisuję się pod wszystkimi komentarzami.

I ja rozumiem autorkę do pewnego momentu - dla mnie też ta narracja „zła dziewczyna zbałamuciła biednego niewinnego chłopca” to jakiś bzdet totalny, wsypywała mu narkotyki do nosa i wkładała je do gardła? Ona zabiła obcych ludzi a on własną matkę. Więc no błagam. Rozumiem że chciała walczyć z tą narracja medialną - bo to się zawsze sprzedaje. „Młoda królowa zbrodni” - case Osińskiej, Rozumeckiej i Szymańskiej. Ludzie i szmatławce kochają takie historie o złej femme fatale przez którą się wszystkie nieszczęścia świata. Dla mnie bzdura. Dla mnie on tak samo winny jeśli nie bardziej.

Ale autorka totalnie popłynęła z narracja kryzysu psychicznego opresyjności szkoły i obwiniania wszystkich wkoło. To już jest przesada i ilość usprawiedliwia Zuzanny w wywiadzie to jest dla mnie za dużo ale właśnie jest tak jak w książce - inteligentna Zuzanna naprzeciwko światu niezrozumiała ze swoim geniuszem doprowadzona na skraj przez opresyjność szkoły i realia młodych ludzi… proszę… 🙄
Dokładnie, każdy myślący człowiek wie, że Kamil miał swój rozum, to była jego decyzja, aby posunąć się do takiego czynu. Więcej litości okazał psu, to już o czymś świadczy. Natomiast Majcher sama zachowuje niczym nastolatka, która wzdycha do zdjęć Harrisa i Klebolda, bo „byli inteligentni i niezrozumiani”. Ta kobieta prowadzi krzywdzącą narrację, na dodatek sprawia wrażenie niezbyt rozgarniętej.
Telewizja jest gumą do żucia dla oczu.
Platini_blabla
DramaQueen
Posty: 2676
Rejestracja: czw mar 21, 2024 2:11 pm

Post autor: Platini_blabla »

Dora_Diamant pisze: pn sie 19, 2024 10:03 pm Dokładnie, każdy myślący człowiek wie, że Kamil miał swój rozum, to była jego decyzja, aby posunąć się do takiego czynu. Więcej litości okazał psu, to już o czymś świadczy. Natomiast Majcher sama zachowuje niczym nastolatka, która wzdycha do zdjęć Harrisa i Klebolda, bo „byli inteligentni i niezrozumiani”. Ta kobieta prowadzi krzywdzącą narrację, na dodatek sprawia wrażenie niezbyt rozgarniętej.
Totalnie bezkrytycznie podeszła do tej zbrodni. Serio. Tochman pisząc o Osinskiej już był dużo bardziej krytyczny a spadł na niego ogromny hejt za książkę ze przedstawia morderczynię w zbyt pozytywnym świetle i zbyt pobłażliwie ją traktuje. Tutaj ręce opadają 🫣. Mam wrażenie że ona bardzo emocjonalnie do tego podchodzi, za mało w tym wszystkim neutralności.

Naprawdę dosyć mam tego mędzolenia o młodych inteligentnych zagubionych……..
Kinga&Jacek
ŚpioszkiKenzo
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 05, 2024 10:44 pm

Post autor: Kinga&Jacek »

Mam na półce: Morderstwa znad Wisły - J. Molenda, Zbrodnie prawie doskonale - I. Michalska, Kombinat zbrodni - E. Orancka (chociaż ją zaliczam do tych bardziej "mafijnych" :))
Na liście do kupienia: Wampir z Zagłębia- P. Semczuk, Urwane ślady - J. Szostak, Opowiem Ci o zbrodni, Polskie morderczynie - K. Bonda i pewnie jeszcze jakieś by się znalazły:)