Prawnicze żale

Poznajmy się!

Moderator: verysweetcherry

Kokolokl

Prawnicze żale

Post autor: Kokolokl »

Dziewczyny, miejsce na wylanie naszych prawniczych żali na temat pracy, prawników i wszystkiego co się z tym wiąże :D
xKarolixx
Ciastko
Posty: 9
Rejestracja: sob mar 16, 2024 8:24 am

Post autor: xKarolixx »

Wszystkie artykuły w prasie, Internecie itp mówiące ile to aplikanci teraz zarabiają, jakie zarobki osiągają podczas gdy rzeczywistość wygląda tak że lwia część zarabia minimalną jeśli w ogóle
BlackLady
MoetGlass
Posty: 265
Rejestracja: śr cze 09, 2021 1:08 pm

Post autor: BlackLady »

Chyba największym problemem są zarobki nieadekwatne do wysiłku, który trzeba włożyć w wykonywanie tego zawodu, a nadto często toksyczne i niesprzyjające środowisko pracy.
Kokolokl

Post autor: Kokolokl »

Ja od siebie dodam: starsze pokolenie prawników, które patrzy na ciebie z góry i uważa za parobka, bo przecież my jesteśmy tutaj bo otworzyli zawody prawnicze, a oni się dostali jak należy „elitarnie”
KrwawaMary
Szarlotta
Posty: 420
Rejestracja: czw kwie 04, 2024 2:50 pm

Post autor: KrwawaMary »

Kokolokl pisze: czw lip 25, 2024 7:57 pm Ja od siebie dodam: starsze pokolenie prawników, które patrzy na ciebie z góry i uważa za parobka, bo przecież my jesteśmy tutaj bo otworzyli zawody prawnicze, a oni się dostali jak należy „elitarnie”
Co masz na myśli pisząc to ostatnie? :)
Kokolokl

Post autor: Kokolokl »

Że kiedyś dostawało się po znajomości, szczególnie z rodzin prawniczych. Rady same wybierały sobie kto będzie aplikantem. Niektórzy szli najpierw na aplikacje sędziowska (bo tam mógł każdy startować) by później się przepisać do adwokatów
Kokolokl

Post autor: Kokolokl »

U mnie w pracy nie raz słyszałam komentarze na ten temat, że po co otworzyli te zawody prawnicze, że teraz pracy nie ma xD szkoda tylko że wszyscy mają chaty wypasione jak z amerykańskich filmów, a pracy może czasami nie ma skoro utknęli w specjalizacjach podstawowych i nie chce się rozwijać im dalej 🤫
KrwawaMary
Szarlotta
Posty: 420
Rejestracja: czw kwie 04, 2024 2:50 pm

Post autor: KrwawaMary »

Tylko jakim cudem miałoby nie być pracy dla prawników, skoro w dzisiejszych czasach ludzie łamią prawo wręcz nałogowo, a na sprawy sądowe trzeba czekać wieczność?
BlackLady
MoetGlass
Posty: 265
Rejestracja: śr cze 09, 2021 1:08 pm

Post autor: BlackLady »

KrwawaMary pisze: czw lip 25, 2024 8:46 pm Tylko jakim cudem miałoby nie być pracy dla prawników, skoro w dzisiejszych czasach ludzie łamią prawo wręcz nałogowo, a na sprawy sądowe trzeba czekać wieczność?
Praca jest, ale jeśli ktoś chce obsługiwać tylko osoby fizyczne, to może być problem, bowiem ludzie niespecjalnie chcą płacić. No chyba że mowa o karniakach, rodzina Brajana wykopie spod drzewa każde pieniądze, byle tylko Brajan wyszedł z aresztu ... Ale też nie zawsze ;) Ponadto ludzie w Polsce nie są przyzwyczajeni do korzystania z usług prawnych. Do lekarza pójdą, bo ktoś musi wystawić receptę, L4 ... Do fryzjerki, kosmetyczki pójdą, bo widzą "efekt" ... Do prawnika też by pewnie poszli, ale niekoniecznie chcą za to płacić, bo przecież to tylko sekunda dla niego, a wiedza wzięła się z powietrza :)

To jest złożony temat.
KrwawaMary
Szarlotta
Posty: 420
Rejestracja: czw kwie 04, 2024 2:50 pm

Post autor: KrwawaMary »

Na wsiach jest darmowy radca prawny bodajże raz w tygodniu, nie wiem jak w miastach. Takie sekundowe sprawy warto załatwiać właśnie tam, bo moim zdaniem za „pierdółki” nie ma sensu płacić radcy, który pewnie ma jedną stawkę odnośnie spotkania niezależnie od tego z jakim problemem kto przychodzi i ile udzielenie porady zajmie czasu :)
Kokolokl

Post autor: Kokolokl »

Praca jest, ale za małe pieniądze. Prawników jest bardzo dużo, tych którzy obsługują osoby fizyczne, tj rozwody itd. Dziś bez specjalizacji jakiejś niszowej ciężko żyć na fajnym poziomie… opłaty wysokie.

Co do sądów, słyszałam od osób co tam pracują wiele. To nie tak że sądy mają tylko dużo roboty i dlatego tyle się czeka. Nie ma komu pracować, każdy zwala na siebie winę, sędzia się boi sprawy i przeciąga albo ma wywalone
BlackLady
MoetGlass
Posty: 265
Rejestracja: śr cze 09, 2021 1:08 pm

Post autor: BlackLady »

KrwawaMary pisze: czw lip 25, 2024 10:58 pm Na wsiach jest darmowy radca prawny bodajże raz w tygodniu, nie wiem jak w miastach. Takie sekundowe sprawy warto załatwiać właśnie tam, bo moim zdaniem za „pierdółki” nie ma sensu płacić radcy, który pewnie ma jedną stawkę odnośnie spotkania niezależnie od tego z jakim problemem kto przychodzi i ile udzielenie porady zajmie czasu :)
Nie jesteś prawnikiem, prawda?

Odpowiedź na takie „pierdółki” to wynik wielu lat nauki, zdobywania doświadczenia, ogromu wyrzeczeń i często pracy za grosze. Dodatkowo to jest udzielenie porady, za którą ponosi się odpowiedzialność, a nie rozmowa z kolegą przy piwie i dywagacje co się komu wydaje :)
BlackLady
MoetGlass
Posty: 265
Rejestracja: śr cze 09, 2021 1:08 pm

Post autor: BlackLady »

Kokolokl pisze: czw lip 25, 2024 11:16 pm Praca jest, ale za małe pieniądze. Prawników jest bardzo dużo, tych którzy obsługują osoby fizyczne, tj rozwody itd. Dziś bez specjalizacji jakiejś niszowej ciężko żyć na fajnym poziomie… opłaty wysokie.

Co do sądów, słyszałam od osób co tam pracują wiele. To nie tak że sądy mają tylko dużo roboty i dlatego tyle się czeka. Nie ma komu pracować, każdy zwala na siebie winę, sędzia się boi sprawy i przeciąga albo ma wywalone
W branży prawniczej VAT 23% (dla porównania branża medyczna 0%, branża beauty - od niedawna 8%). Ja wiem, że VAT przerzuca się na klienta itd., ale jednak wpływa to na ogólną cenę usługi i chęć skorzystania z niej.
Składka za członkostwo w ORA/OIRP (Wwa ORA - 140 zł miesięcznie co daje 1680 zł rocznie).
Ubezpieczenie OC - w zależności od wariantu, ale kilkaset zł na rok.
Lex/LEGALIS - kilka tysięcy zł, w zależności od tego co się wynegocjowało.
Dodatkowo może dojść wynajem lokalu.

A wśród kosztów, których „ukrytych” - koszty aplikacji - okolo 20k (chyba ze ktoś dostał się do zawodu w innym trybie) plus koszty egzaminu (w tym roku prawie 3,5k), a nadto koszty materiałów, kursów dodatkowych, potem koszty wpisu na listę, zakup togi itd.

To wszystko totalnie nie ma przełożenia na późniejsze zarobki, nawet jeśli ktoś zarabia marne 10-15k i mieszka w Wwa :)

Jest to zawód zdecydowanie o niskiej stopie zwrotu.
Kokolokl

Post autor: Kokolokl »

A co do radcy prawnego na wsi i tych co siedzą w punktach bezpłatnej pomocy - albo ma dobre serce (bardzo mało prawdopodobne), albo mu w życiu nie wyszło w tym zawodzie, albo dopiero zaczyna działalność.

Doświadczony i dobry prawnik nie chodzi na dyżury do takich punktów za te psie pieniądze. Plus tam przychodzą czasami tacy ludzie…. Że strach. W moim mieście nawet nie ma tam ochrony gdyby coś się zaczęło dziać xD
KrwawaMary
Szarlotta
Posty: 420
Rejestracja: czw kwie 04, 2024 2:50 pm

Post autor: KrwawaMary »

BlackLady pisze: pt lip 26, 2024 12:42 am Nie jesteś prawnikiem, prawda?

Odpowiedź na takie „pierdółki” to wynik wielu lat nauki, zdobywania doświadczenia, ogromu wyrzeczeń i często pracy za grosze. Dodatkowo to jest udzielenie porady, za którą ponosi się odpowiedzialność, a nie rozmowa z kolegą przy piwie i dywagacje co się komu wydaje :)
Nie jestem, ale zwróć uwagę, że taki radca prawny nie działa charytatywnie, tylko płaci mu za to gmina :)
KrwawaMary
Szarlotta
Posty: 420
Rejestracja: czw kwie 04, 2024 2:50 pm

Post autor: KrwawaMary »

Kokolokl pisze: pt lip 26, 2024 7:36 am A co do radcy prawnego na wsi i tych co siedzą w punktach bezpłatnej pomocy - albo ma dobre serce (bardzo mało prawdopodobne), albo mu w życiu nie wyszło w tym zawodzie, albo dopiero zaczyna działalność.

Doświadczony i dobry prawnik nie chodzi na dyżury do takich punktów za te psie pieniądze. Plus tam przychodzą czasami tacy ludzie…. Że strach. W moim mieście nawet nie ma tam ochrony gdyby coś się zaczęło dziać xD
Nie każdy w danym zawodzie musi być od razu specjalistą najwyższych lotów. W każdej branży są ci lepsi, i ci gorsi. U mnie w okolicy z tego, co wiem nie przychodzi praktycznie nikt, także dostaje te „psie pieniądze” za nic i krzywda mu się nie dzieje xD
Kokolokl

Post autor: Kokolokl »

To powodzenia gdy będziesz potrzebowała pomocy w jakiejś poważnej sprawie, np rozwód z przemocowcem bądź odszkodowanie za jakiś błąd medyczny… żebyś wtedy nie trafiła na gorszego specjalistę xD bo przecież nie każdy musi być dobry ;)
KrwawaMary
Szarlotta
Posty: 420
Rejestracja: czw kwie 04, 2024 2:50 pm

Post autor: KrwawaMary »

Na szczęście jest coś takiego jak opinie, które można sprawdzić przed wyborem :)
Instapatka
RóżowePolo
Posty: 13
Rejestracja: czw lip 11, 2024 5:46 pm

Post autor: Instapatka »

Kokolokl pisze: pt lip 26, 2024 7:36 am A co do radcy prawnego na wsi i tych co siedzą w punktach bezpłatnej pomocy - albo ma dobre serce (bardzo mało prawdopodobne), albo mu w życiu nie wyszło w tym zawodzie, albo dopiero zaczyna działalność.

Doświadczony i dobry prawnik nie chodzi na dyżury do takich punktów za te psie pieniądze. Plus tam przychodzą czasami tacy ludzie…. Że strach. W moim mieście nawet nie ma tam ochrony gdyby coś się zaczęło dziać xD
R.pr. Payrycja kłaniam się :D
W zeszłym roku siedziałam w takim punkcie - nie nie, dlatgo, że jestem najgorszym prawnikiem albo dlatego, że potrzebuje pieniędzy. Miałam społęczną misję pomagania ludziom w mniejszych miejscowościach z pasji oczywiście nie dla pieniędzy.
Po tym jak zobaczyłam jacy ludzie są roszczeniowi - przeszło mi zupełnie :D
Zyskany w ten sposob czas poświeciłam na szkolenia innych radców i adwokatów za stawki od 2000 zł netto/h. Mój budżet mi podziękował za tą decyzję. Cud się musi wydarzyć abym pomogła komuś (spoza rodziny i znajomych) za darmo.
Kokolokl

Post autor: Kokolokl »

KrwawaMary pisze: wt lip 30, 2024 8:43 am Na szczęście jest coś takiego jak opinie, które można sprawdzić przed wyborem :)
Nie wierz w żadne opinie, chyba że bliska tobie osoba korzystała z usług tego prawnika i była zadowolona i to korzystała z jego usług w sprawie tego samego rodzaju co ty
Kokolokl

Post autor: Kokolokl »

Instapatka pisze: śr lip 31, 2024 1:19 pm R.pr. Payrycja kłaniam się :D
W zeszłym roku siedziałam w takim punkcie - nie nie, dlatgo, że jestem najgorszym prawnikiem albo dlatego, że potrzebuje pieniędzy. Miałam społęczną misję pomagania ludziom w mniejszych miejscowościach z pasji oczywiście nie dla pieniędzy.
Po tym jak zobaczyłam jacy ludzie są roszczeniowi - przeszło mi zupełnie :D
Zyskany w ten sposob czas poświeciłam na szkolenia innych radców i adwokatów za stawki od 2000 zł netto/h. Mój budżet mi podziękował za tą decyzję. Cud się musi wydarzyć abym pomogła komuś (spoza rodziny i znajomych) za darmo.

To właśnie pisałam o dobrym sercu, ale mało takich osób. Co ja się nasłuchałam właśnie o osobach co tam chodzą…
Kokolokl

Post autor: Kokolokl »

Kokolokl pisze: czw sie 01, 2024 11:14 am Nie wierz w żadne opinie, chyba że bliska tobie osoba korzystała z usług tego prawnika i była zadowolona i to korzystała z jego usług w sprawie tego samego rodzaju co ty
A już nie będę się wdawała w gadki osoby, która nic nie wie o prawniczym świecie a ma najwięcej do powiedzenia. Pozdrawiam
Ceddygoodie
MoetGlass
Posty: 257
Rejestracja: wt sty 23, 2024 11:45 pm

Post autor: Ceddygoodie »

Kokolokl pisze: czw lip 25, 2024 11:16 pm Praca jest, ale za małe pieniądze. Prawników jest bardzo dużo, tych którzy obsługują osoby fizyczne, tj rozwody itd. Dziś bez specjalizacji jakiejś niszowej ciężko żyć na fajnym poziomie… opłaty wysokie.

Co do sądów, słyszałam od osób co tam pracują wiele. To nie tak że sądy mają tylko dużo roboty i dlatego tyle się czeka. Nie ma komu pracować, każdy zwala na siebie winę, sędzia się boi sprawy i przeciąga albo ma wywalone

W sadzie nie ma komu pracowac pewnie dlatego ze etatow jest malo, a ci ,,dobrzy specjalisci, ktorzy nie pracuja w punktach darmowej porady prawnej" skladaja wnioski na potege, nawet jak wiedza, ze sa bezpodstawne i nie ,,,wygraja". Ale grunt, ze klient bedzie widzial, ze pelnomocnik napisal 6 stron (lanie wody, a polowa to wyrwane z kontekstu orzeczenia i komentarze) i zwali wine na sedziego, ktory bal sie slrawi (?), przeciagal i mial wywalone. No ale coz, jak sie nie prawocalo od wewnatrz to mozna sobie dopowiadac dlaczego postepowania tak dlugo trwaja i bynajmniej nie zwalac winy na pelnomocnikow tylko na pracownikow sadow ktorym nie chce sie pracowac i ktorzy zwalaja na sb nawzajem wine. Ubawily mnie twoje komenatrze, dzieki