Old money, bogactwo i ciche luksusy

Motywacja, hobby, sposoby na spędzanie wolnego czasu, porady domowe, książki
Tejou

Old money, bogactwo i ciche luksusy

Post autor: Tejou »

Wątek pojawia sie u wielu influencerek wiec chciałam poruszyć temat zbiorczo. Zaczęło sie niewinnie. Małe logotypy, klasyka, ale trochę retro, wdzianka do tenisa, księżna Diana. W ciągu kilku miesięcy ten trend ewoluował w naśladowanie mitycznego stylu życia. I się zaczęło. Pojawiło się wywyższanie, kije w tyłkach, jedzenie banana widelcem, wytykanie kto jest za mało elegancki, pogarda new money, kaszmiry z zary stały się luksusem. Czasem mnie to bawi, czasem przeraża jak serio dziewczyny do tego podeszły.
Jakie są wasze spostrzeżenia?
lavinia123
Tritonotti
Posty: 179
Rejestracja: sob mar 04, 2023 5:57 pm

Post autor: lavinia123 »

Tragicznie to wyglada jak mlode kobiety ubieraja sie jak ciocie klocie. Wygladaja poprostu na przebrane. Zero indiwidualnosci i osobistego gustu, dla mnie poprostu smieszne..
Awatar użytkownika
damascenka
Administrator
Posty: 267
Rejestracja: śr sty 06, 2021 3:43 pm

Post autor: damascenka »

sama się tym zachłysnęłam w tamtym roku, kupiłam jeden ebook rosaelle i zaczęłam ubierać się jak jeden z klonów... jak patrze na zdjęcia rok wstecz to wyglądałam jak stara malutka i dodawałam sobie 15 lat tymi apaszkami przy szyi XD może ktoś chce odkupić CIUSZKI W STYLU OLDMANI? :D
Meggi1703
LouiBag
Posty: 306
Rejestracja: śr wrz 21, 2022 10:09 am

Post autor: Meggi1703 »

Na początku były modne duze loga a teraz minimalizm. PrEjdzie. Chcociaz ja uwielam taki styl old money. Bardziej do mnie przemawia niż np krzykliwe pstrokate stroje
Meggi1703
LouiBag
Posty: 306
Rejestracja: śr wrz 21, 2022 10:09 am

Post autor: Meggi1703 »

damascenka pisze: śr lip 12, 2023 12:03 pm sama się tym zachłysnęłam w tamtym roku, kupiłam jeden ebook rosaelle i zaczęłam ubierać się jak jeden z klonów... jak patrze na zdjęcia rok wstecz to wyglądałam jak stara malutka i dodawałam sobie 15 lat tymi apaszkami przy szyi XD może ktoś chce odkupić CIUSZKI W STYLU OLDMANI? :D
Ale nie musisz chodzić w apaszkach. Możesz na sprotowo. Bardziej chodzi o jakość ubrań, estetykę i minimalizm
Oczko
SushiRoll
Posty: 233
Rejestracja: pn lut 15, 2021 2:57 pm

Post autor: Oczko »

Mnie przekonuje minimalizm i dobre tkaniny już od lat, ale nie mam też problemu, żeby zaszaleć z kolorami czy wzorami. To co widzimy na ig jest bardzo powierzchowne, bo sam strój nie wystarczy do tego, aby przynależeć do określonej sfery. Liczy się też majątek w postaci nieruchomości, określony sposób spędzania wolnego czasu (tenis, jachty, jazda konna itd.), solidne wykształcenie, posiadanie znajomych z pewnego kręgu, ogłada. Moim zdaniem prawdziwe old money jest takie niewymuszone, na pewno nie jest to ciułanie na luksusową torebkę przez lata i przerabianie mieszkania pod wzorzec paryskiej kamienicy.
Awatar użytkownika
Tarariaratata
Ciastko
Posty: 9
Rejestracja: wt lip 25, 2023 12:52 pm

Post autor: Tarariaratata »

Trendy przychodzą i odchodzą. Na tą chwilę pojawił się trend Barbie. Zrobiło się bardzo różowo na instagramie. Oldmoney jest fajnym trendem, bo wiele osób zaczęło dostrzegać różnice w jakosci materialu itp. Jeżeli to zostaje w granicach bawienia się moda jest to fajne, ale jak ktoś uznaje ze lniane spodnie i głaski t-shirt robi z niego kogoś lepszego, to robi się żałośnie.
Olfic
Currently: planning drama
Posty: 1837
Rejestracja: pn sty 11, 2021 7:44 pm

Post autor: Olfic »

Mnie bawi jak widzę laski które pala fajki, maja rozjaśnione zniszczone szorstkie włosy ale wystrojone w satynowa poliestrowa koszule z zary i spodnie garniturowe, uważają się za eleganckie kobiety :D albo jak ktoś zarabia najniższa krajowa ale kupuje torebkę na raty żeby wyglądać ba bogata osobę
Wiem wiecej
Grubababa
TłinkiBoss
Posty: 3486
Rejestracja: pn lut 08, 2021 9:48 pm

Post autor: Grubababa »

Olfic pisze: ndz lip 30, 2023 3:58 pm Mnie bawi jak widzę laski które pala fajki, maja rozjaśnione zniszczone szorstkie włosy ale wystrojone w satynowa poliestrowa koszule z zary i spodnie garniturowe, uważają się za eleganckie kobiety :D albo jak ktoś zarabia najniższa krajowa ale kupuje torebkę na raty żeby wyglądać ba bogata osobę
Well... znam panią sprzątającą, która się wozi z torebką powyżej 1000zł i kupuje tylko najdroższe kosmetyki. Kwestia priorytetów. 🙂
gwiazkaznieba
DramaQueen
Posty: 2714
Rejestracja: śr lip 05, 2023 1:24 am

Post autor: gwiazkaznieba »

Old money to zamożne rodziny z historią, majątkami, karierami i wykształceniem. A nie głupiutkie dziewczątka przebrane za stare ciotki, którym wydaje się, że jak założą kokardę jak Blair z Plotkary i wymiętą kieckę Lovlisilk, to ludzie będą postrzegać je jako klasę wyższą.
Mnie sam styl się podoba jedynie pod względem zwracania uwagi na materiały i brak wielkiego loga.
maxmara11
Koczkodan
Posty: 104
Rejestracja: czw kwie 06, 2023 6:58 pm

Post autor: maxmara11 »

Old money to fajny styl, ogólnie mi się podoba, jednak nie wszystko i nie w przesadzonych ilościach. W domu lubię moje stare bluzy, nie uważam ze chodzenie w nich czyni mnie niechlujna lub mało stylową. Lubię się ładnie ubrać, nie lubię być przebrana.
Nie lubię krzykliwych kolorów, ale te zdjęcia beżowych retro dzieci na instagramie tez jakoś mi nie leżą. Ubiór ogólnie dostosowany do sytuacji, ja w pracy nie mogę chodzić w topach pokazujących pępek, muszę być elegancka i jestem, ale tez cenie przywilej noszenia dresu na HO.
Nie choruję na drogie torebki, mam jedna i leży w szafie bo jest niepraktyczna. Poza tym szpanowanie logami jest kompletnie nie w modzie, nawet te przypinki YSL co to niby jest ? Xd
Poza tym te modne blogerki, które jeżdżą na wakacje do Turcji/Grecji to trochę mi się nie klei. Czyli masz torebke channel, ale na wakacje jeździsz do Turcji ? Yhym, no nie oceniam, każdy ma swoje piorytety
paula9876
PsychoFanka
Posty: 5345
Rejestracja: śr lut 02, 2022 2:33 pm

Post autor: paula9876 »

maxmara11 pisze: pn sie 07, 2023 1:31 pm Old money to fajny styl, ogólnie mi się podoba, jednak nie wszystko i nie w przesadzonych ilościach. W domu lubię moje stare bluzy, nie uważam ze chodzenie w nich czyni mnie niechlujna lub mało stylową. Lubię się ładnie ubrać, nie lubię być przebrana.
Nie lubię krzykliwych kolorów, ale te zdjęcia beżowych retro dzieci na instagramie tez jakoś mi nie leżą. Ubiór ogólnie dostosowany do sytuacji, ja w pracy nie mogę chodzić w topach pokazujących pępek, muszę być elegancka i jestem, ale tez cenie przywilej noszenia dresu na HO.
Nie choruję na drogie torebki, mam jedna i leży w szafie bo jest niepraktyczna. Poza tym szpanowanie logami jest kompletnie nie w modzie, nawet te przypinki YSL co to niby jest ? Xd
Poza tym te modne blogerki, które jeżdżą na wakacje do Turcji/Grecji to trochę mi się nie klei. Czyli masz torebke channel, ale na wakacje jeździsz do Turcji ? Yhym, no nie oceniam, każdy ma swoje piorytety
A to w Turcji czy Grecji nie mozna leciec gdy jest sie bogatym? xD
Tam tez sa wypasione hotele i mnostwo bogatych osob, wiec nie wiem w czym problem 😁 troche malo wiesz o podrozowaniu. Ostatnio Janachowska byla w Turcji w hotelu za ok 20k za osobe, wiec..

A co do udawanego stylu old money, to najlepsza jest plaga dziewczyn „specjalistek” od ebooków 😂
nikedunk1

Post autor: nikedunk1 »

No tak, też zauważyłam że laski chcą być postrzegane jako eleganckie po sukience z lovlisilk i butach loro piana ale wysłowić się np to mało która potrafi.
Żaneta.Kr prezentuje "old money outfits" ale jak mówi do kamery to aż mi uszy krawią.
Elegancja zaczyna się od środka a dziś ludzie dbają o to co widać na wierzchu. Czar pryska jak otwierają usta żeby coś powiedzieć.
Retti
Migocząca Świeczka
Posty: 351
Rejestracja: pn mar 06, 2023 2:12 pm

Post autor: Retti »

gwiazkaznieba pisze: pt sie 04, 2023 3:33 am Old money to zamożne rodziny z historią, majątkami, karierami i wykształceniem. A nie głupiutkie dziewczątka przebrane za stare ciotki, którym wydaje się, że jak założą kokardę jak Blair z Plotkary i wymiętą kieckę Lovlisilk, to ludzie będą postrzegać je jako klasę wyższą.
Mnie sam styl się podoba jedynie pod względem zwracania uwagi na materiały i brak wielkiego loga.
O mój panie, ale paskudny klasizm wypłynął z Twojego komentarza. 🤢
azakkkk
SkrzydełkaZhooters
Posty: 207
Rejestracja: pn maja 29, 2023 1:14 pm

Post autor: azakkkk »

Retti pisze: sob lis 04, 2023 6:33 pm
gwiazkaznieba pisze: pt sie 04, 2023 3:33 am Old money to zamożne rodziny z historią, majątkami, karierami i wykształceniem. A nie głupiutkie dziewczątka przebrane za stare ciotki, którym wydaje się, że jak założą kokardę jak Blair z Plotkary i wymiętą kieckę Lovlisilk, to ludzie będą postrzegać je jako klasę wyższą.
Mnie sam styl się podoba jedynie pod względem zwracania uwagi na materiały i brak wielkiego loga.
O mój panie, ale paskudny klasizm wypłynął z Twojego komentarza. 🤢
ale przecież właśnie old money stąd się wział. Tnn styl został tak stworzony i z zalożenia określa elitę społeczną.
BW91
Srebrna Kropeczka
Posty: 154
Rejestracja: pt lip 07, 2023 9:43 pm

Post autor: BW91 »

Retti pisze: sob lis 04, 2023 6:33 pm
gwiazkaznieba pisze: pt sie 04, 2023 3:33 am Old money to zamożne rodziny z historią, majątkami, karierami i wykształceniem. A nie głupiutkie dziewczątka przebrane za stare ciotki, którym wydaje się, że jak założą kokardę jak Blair z Plotkary i wymiętą kieckę Lovlisilk, to ludzie będą postrzegać je jako klasę wyższą.
Mnie sam styl się podoba jedynie pod względem zwracania uwagi na materiały i brak wielkiego loga.
O mój panie, ale paskudny klasizm wypłynął z Twojego komentarza. 🤢
To nie klasizm, to fakty. Bardzo podoba mi się ten styl ubioru, kupiłam kilka ładnych rzeczy o dobrym składzie, ALE old money to nie tylko ubrania to PRZEDE WSZYSTKIM styl życia stworzony przez pewne elity dawno temu. Dzisiaj mamy tylko ładnie ubrane/przebrane dziewczyny (szczególnie w Polsce, gdzie tak naprawdę rodzin należących do elitranego grona old money nigdy nie było) i nic więcej. To może być piękna inspiracja, ale dziewczyna w kaszmirze, po szkole średniej z papierosem w ręce i k**** co drugie słowo nigdy nie będzie old money.
Grubababa
TłinkiBoss
Posty: 3486
Rejestracja: pn lut 08, 2021 9:48 pm

Post autor: Grubababa »

BW91 pisze: śr lis 15, 2023 4:16 pm
Retti pisze: sob lis 04, 2023 6:33 pm
gwiazkaznieba pisze: pt sie 04, 2023 3:33 am Old money to zamożne rodziny z historią, majątkami, karierami i wykształceniem. A nie głupiutkie dziewczątka przebrane za stare ciotki, którym wydaje się, że jak założą kokardę jak Blair z Plotkary i wymiętą kieckę Lovlisilk, to ludzie będą postrzegać je jako klasę wyższą.
Mnie sam styl się podoba jedynie pod względem zwracania uwagi na materiały i brak wielkiego loga.
O mój panie, ale paskudny klasizm wypłynął z Twojego komentarza. 🤢
To nie klasizm, to fakty. Bardzo podoba mi się ten styl ubioru, kupiłam kilka ładnych rzeczy o dobrym składzie, ALE old money to nie tylko ubrania to PRZEDE WSZYSTKIM styl życia stworzony przez pewne elity dawno temu. Dzisiaj mamy tylko ładnie ubrane/przebrane dziewczyny (szczególnie w Polsce, gdzie tak naprawdę rodzin należących do elitranego grona old money nigdy nie było) i nic więcej. To może być piękna inspiracja, ale dziewczyna w kaszmirze, po szkole średniej z papierosem w ręce i k**** co drugie słowo nigdy nie będzie old money.
A na czym polega "styl życia " old money? Pytam nie ironicznie.
BW91
Srebrna Kropeczka
Posty: 154
Rejestracja: pt lip 07, 2023 9:43 pm

Post autor: BW91 »

Grubababa pisze: śr lis 15, 2023 4:35 pm
BW91 pisze: śr lis 15, 2023 4:16 pm
Retti pisze: sob lis 04, 2023 6:33 pm

O mój panie, ale paskudny klasizm wypłynął z Twojego komentarza. 🤢
To nie klasizm, to fakty. Bardzo podoba mi się ten styl ubioru, kupiłam kilka ładnych rzeczy o dobrym składzie, ALE old money to nie tylko ubrania to PRZEDE WSZYSTKIM styl życia stworzony przez pewne elity dawno temu. Dzisiaj mamy tylko ładnie ubrane/przebrane dziewczyny (szczególnie w Polsce, gdzie tak naprawdę rodzin należących do elitranego grona old money nigdy nie było) i nic więcej. To może być piękna inspiracja, ale dziewczyna w kaszmirze, po szkole średniej z papierosem w ręce i k**** co drugie słowo nigdy nie będzie old money.
A na czym polega "styl życia " old money? Pytam nie ironicznie.
To ja Ci odpowiem zupełnie nieronicznie, że nie jestem ekspertem w tym temacie :D

Styl old money to także pewna postawa i styl życia, w którym ważne są wartości takie jak etykieta, kultura wyższa, dyskrecja i wyrafinowanie. Styl ten jest kojarzony z elitą społeczną, która dba o swój wizerunek i prestiż, ale jednocześnie zachowuje pewną powściągliwość w swoim stylu życia.

Generalnie old money to duże pieniądze z dziada pradziada, rodzinne firmy, najlepsze uczelnie typu Liga Bluszczowa, okreslony sposób spędzania wolnego czasu, przywiązanie do tradycji itd itp.
A jak to faktycznie wygląda nie mam pojęcia. Może to tylko taka legenda, jak bogactwo naszych ulubionych influ :D
PEONIA
Samarka
Posty: 694
Rejestracja: wt sty 18, 2022 6:37 pm

Post autor: PEONIA »

Margaret Thatcher powiedziała kiedyś takie zdanie: "z byciem wielkim jest jak z byciem damą, jeżeli musisz ciągle powtarzać i podkreślać, ze nią jesteś to nią nie jesteś". Tak samo z tym całym old money. Już samo chwalenie się i robienie konta w social media o old money nie jest old money XD.
Mommy123
PrinTu
Posty: 968
Rejestracja: pt sie 18, 2023 9:35 pm

Post autor: Mommy123 »

Tak naprawdę w języku angielskim (a tak na dobrą sprawę to pojęcie amerykańskie) "old money" to po prostu określenie używane w odniesieniu do rodzin, których przodkowie w wielu pokoleniach wstecz byli zamożni. Studia na Harvardzie, Stanfordzie czy Princeton, fundusz powierniczy i praca w firmie pradziadka milionera. A nie jedwabna koszula i spodnie od garnituru, nawet najdroższe ;P
Izazella
RoyalBaby
Posty: 25
Rejestracja: śr lip 12, 2023 12:27 pm

Post autor: Izazella »

Poza tym, bycie Old Money w Polsce jest nierealne z uwagi na historię naszego kraju.
PEONIA
Samarka
Posty: 694
Rejestracja: wt sty 18, 2022 6:37 pm

Post autor: PEONIA »

Izazella pisze: śr lut 21, 2024 9:24 am Poza tym, bycie Old Money w Polsce jest nierealne z uwagi na historię naszego kraju.
No dokładnie. W sensie żyją potomkowie dawnych elit i arystokracji ale oni najczęściej nie mają kasy bo komuniści im wszystko zabrali....
Olfic
Currently: planning drama
Posty: 1837
Rejestracja: pn sty 11, 2021 7:44 pm

Post autor: Olfic »

Mnie śmieszą te próby udawania old money, w weekend byłam w muzeum narodowym i najpierw byłam zdziwiona przyjemnie zaskoczona ile młodych lasek ładnie ubranych się tam wybrało zamiast na imprezę czy coś ale czar prysnął jak zobaczyłam ze tylko przebiegają przez wystawy żeby zrobić sobie jak największa ilość zdjęć i poudawać w SM ze spędzają czas jak elity XD
Nawet nie zwracały uwagi na obrazy.
Także śmieszne to ze jedna z druga ubierze plastikowe perły z primarka i zrobi zdjęcie przy obrazie udając wielka damę a potem papierosek przed wejściem a od pon wraca do pracy w żabce na kasie. Żenada jak dla mnie.
Wiem wiecej
PEONIA
Samarka
Posty: 694
Rejestracja: wt sty 18, 2022 6:37 pm

Post autor: PEONIA »

Olfic pisze: pn mar 04, 2024 6:12 pm Mnie śmieszą te próby udawania old money, w weekend byłam w muzeum narodowym i najpierw byłam zdziwiona przyjemnie zaskoczona ile młodych lasek ładnie ubranych się tam wybrało zamiast na imprezę czy coś ale czar prysnął jak zobaczyłam ze tylko przebiegają przez wystawy żeby zrobić sobie jak największa ilość zdjęć i poudawać w SM ze spędzają czas jak elity XD
Nawet nie zwracały uwagi na obrazy.
Także śmieszne to ze jedna z druga ubierze plastikowe perły z primarka i zrobi zdjęcie przy obrazie udając wielka damę a potem papierosek przed wejściem a od pon wraca do pracy w żabce na kasie. Żenada jak dla mnie.
No niestety, albo nagrywanie telefonem spektaklu w operze czy teatrze (tak, widać, że to robicie mimo, że jest ciemno), by potem wstawić to na stories na insta albo rolkę na tiktoka. Raz poszłam z byłą już kumpelą do opery na balet, patrzę a ta robi zdjęcia w trakcie spektaklu. Potem wstawiła to na relację na insta. Przecież nie trzeba być ekspertem od kindersztuby by wiedzieć, ze to szczyt niewychowania i obciachu.

Co do rodzin old money w Polsce. Mieliśmy takie jak najbardziej. Jednak dekret Bieruta z 1956 roku sprawił, że już dawno są bez money. Duża część wyjechała do Ameryki Południowej, część została w Pl. Żyją najczęściej finansowo jak zwykli ludzie, pielęgnują niektóre j dawne tradycje typu bal debiutantek ale zobaczcie, ze jakość na instagramach nie widać jakoś z tego wszystkiego relacji....
owlxa5ubc
RoyalBaby
Posty: 19
Rejestracja: pn sty 22, 2024 1:14 pm

Post autor: owlxa5ubc »

Prawdziwe old money to nie w PL. W PL co najwyzej snobowanie się na potomków szlachty, co przy promocji swojej ksiażki "Chłopki" ostatnio wspominała jej autorka. Wszelkie old money w warunkach polskich to wizualizacja kompleksów klasowych. Uwierzcie mi, ze prawdziwe elity tak żyją, że nie wiecie o tym, kto to jest ;-)