Czy matura faktycznie jest ważna?

Motywacja, hobby, sposoby na spędzanie wolnego czasu, porady domowe, książki
Awatar użytkownika
ariana1422
TłinkiBoss
Posty: 4389
Rejestracja: śr sty 06, 2021 5:31 pm

Re: Czy matura faktycznie jest ważna?

Post autor: ariana1422 »

Zgodzę natomiast się z tym, że matura jest dość prosta. Nie byłam wybitnym uczniem, a przygotowując się parę tygodni przed zdałam ją całkiem nieźle i znam wiele takich osób. Jak ktoś nie ma to zwykle dlatego, że w ogóle nie podszedł lub nauczyciel nie pozwolił ze względu na oceny albo osoby po zawodówce.
Halka1423
Tritonotti
Posty: 191
Rejestracja: czw mar 07, 2024 9:45 am

Post autor: Halka1423 »

blackmolly pisze: ndz mar 24, 2024 2:51 pm
Bum pisze: ndz mar 24, 2024 12:12 pm
blackmolly pisze: ndz mar 24, 2024 8:55 am

Zapytam tak z ciekawości: co to za dobrą praca? Bo ja znam ludzi bez matury pracujących wyłącznie w najprostszych zawodach, które jednocześnie mają słabą płacę.


Co to za praca, np swoja własna firma, przecież głupek nie dalby rady otworzyć nic co dobrze prosperuje, bo jest na to za głupi. Mam wrażenie, że wrzucasz wszystkich do jednego worka, matura nie jest wyznacznikiem inteligencji, otwiera tylko możliwość pójścia na studia. Często spotkamy się z ludźmi którzy są po studiach a nie mają zielonego pojęcia o tym co robią, albo wybierają kierunku po to aby coś skończyć.
Ja zapytałam jaka praca jest tak super dochodowa dla osób bez matury. Nie oceniam nikogo. Nadal nie odpowiedziałaś jednak jaka to praca, bo wlasna działaność gospodarcza to nie zawód. Do rozkręcenia dobrze prosperującego biznesu poza pomysłem potrzebny jest kapitał, więc nadal uważam, że ukończenie liceum bez matury zamyka drogę do większości dobrze opłacanych prestiżowych zawodów.

Do tego potrzebny też jest czas. Prowadzenie własnej firmy to nie jest to samo co etat. Nie zajmuje 40 godzin w tygodniu, nie ma wolnego, nie ma urlopu.
Halka1423
Tritonotti
Posty: 191
Rejestracja: czw mar 07, 2024 9:45 am

Post autor: Halka1423 »

Bum pisze: śr mar 20, 2024 10:15 pm
blackmolly pisze: śr mar 20, 2024 5:41 pm
Bum pisze: śr mar 20, 2024 5:22 pm Ocenianie kogoś przez to że nie ma matury jest straszne! Wiele takich osób radzi sobie dużo lepiej w życiu niż ten co skończył super świetne studia.

Matura może i jest prosta, ale nie jest wyznacznikiem życia.

Jeżeli ktoś stwierdza że osoba bez matury jest głupia, to bardzo współczuję życia.
Trochę przesadą jest stwierdzenie, że wiele osób bez matury lepiej radzi sobie niż osoby po studiach. Jakieś oficjalne statystyki? Bo jednak w Polsce każda oferta na intratne stanowisko ma w wymaganiach wykształcenie wyższe.
Nie jest przesada, mam skończone 4 kierunki i uwierz w żadnej pracy nie patrzyli na moje studia, tylko na doświadczenie. Oczywiście wiadomo że nie mówię to o wszystkich kierunkach, studia są potrzebne, ale nie mówmy ze jeżeli ktoś nie zdał matury to jest głupek, bo znam bardzo dużo mądrych poukładanych mających dobra prace ludzi bez matury.

Do matury można zawsze podejść ponownie.
Moja przyjaciółka nie podeszła do matury przez rodziców, którym zależało na szybkim wypchnięciu jej z domu. Mimo tego, że ma zawod to bez znajomości nie dostałaby w ogóle pracy. Potem jakoś się rozkręciło. Aktualnie ma 25 lat i pracuje jako sprzątaczka w przedszkolu. Taka praca to nie wstyd ale jednak jest bardzo daleko od dobrej pracy. Szczególnie od dobrze płatnej pracy, bo zarabia najniższą krajowa.
Halpa123
Siatkarka
Posty: 1
Rejestracja: pt gru 16, 2022 2:26 pm

Post autor: Halpa123 »

Czy ktoś ma mature czy studia i tak czeka go najniższa krajowa i praca w owadzie. Mieszkam na wsi i tu bez znajomości i ewentualnej dania 🍑 komuś na znaczącym stanowisku nie znajdzie dobrze płatnej pracy 🤷
Grubababa
TłinkiBoss
Posty: 3479
Rejestracja: pn lut 08, 2021 9:48 pm

Post autor: Grubababa »

Halpa123 pisze: czw kwie 25, 2024 6:30 am Czy ktoś ma mature czy studia i tak czeka go najniższa krajowa i praca w owadzie. Mieszkam na wsi i tu bez znajomości i ewentualnej dania 🍑 komuś na znaczącym stanowisku nie znajdzie dobrze płatnej pracy 🤷
To może trzeba wyjechać?
Grubababa
TłinkiBoss
Posty: 3479
Rejestracja: pn lut 08, 2021 9:48 pm

Post autor: Grubababa »

Dosłownie nie wierzę, że taki wątek tu powstal xD
Jaki jest problem zdać maturę? 🤯
I nie, nie mówię, że jest ważna, bo to jest względne. Jednej osobie będzie niezbędna, by np pójść na studia, drugiej będzie kompletnie niepotrzebna, bo np ma wyuczony zawód ALE jak już masz okazję podejść do matury to zrób to. To nie jest żaden wyczyn i na pewno rozwściecze tu kilku małolatów, dla których matura to koniec świata, ale uwierzcie, dorosłość jest dużo gorsza niż jakieś głupie egzaminy maturalne. Pewnie też oburze osoby dorosłe, które nie mają matury ale sorry dla mnie to byłby wstyd. Mam tylko jedną osobę wśród bliskoch znajomych, która nie ma matury i dziewczyna pracuje albo w sklepie na kasie, albo w jakimś barze na kuchni, a głupia nie jest. Po prostu ma zamknięte wiele dróg poprzez brak matury i tutaj jest clue problemu. Lepiej mieć niż nie mieć.
Oizys
Gacie z oceanu
Posty: 42
Rejestracja: ndz cze 27, 2021 12:11 pm

Post autor: Oizys »

W każdej mojej pracy matura to było niezbędne minimum. Plus w moim obecnym zawodzie matura + studia to niezbędne minimum. Dla mnie jest ważna.
Wszystko zależy od ścieżki jaką sobie wybierzesz.
Oizys, uosobienie nieszczęścia i smutku. Była córką bogini Nyks.
mar_mat789
Koczkodan
Posty: 112
Rejestracja: wt cze 15, 2021 11:23 am

Post autor: mar_mat789 »

Jestem w szoku, że ktoś może w ogóle się zastanawiać nad tym, czy matura jest ważna.
Nie, nie jest ważna, ale pod warunkiem, że się ją ma. Myślę, że w dzisiejszych czasach, przy powszechnej edukacji, niemalże nieograniczonym dostępie do wiedzy i kulcie samorozwoju matura to takie minimum. Nikt nie pyta, czy się ją ma, bo raczej wszyscy zakładają, że tak. Ale jak wyjdzie, że ktoś nie ma matury, to może być to źle odbierane np. przez pracodawcę. Szczególnie, że teraz bardzo dużo osób ma wyższe wykształcenie, które też bardzo łatwo zdobyć (np. na jakichś prywatnych uczelniach czy niewymagających kierunkach).
I wcale nie chodzi o to, że gdzieś w życiu przyda się ta wiedza z matury, ale o sam fakt, że ktoś potrafi się do czegoś przygotować, osiągnąć jakiś zamierzony cel, poradzić sobie ze stresem itd.
Maturę mam już dawno za sobą, z perspektywy czasu to był jakiś drobiazg w moim życiu. Wiem, że dla takiego 19-20 latka to ważne przeżycie, ale przy tym, ile ma się wyzwań w dorosłym życiu, to na prawdę się zaciera.
Marcia
Ciastko
Posty: 7
Rejestracja: sob gru 02, 2023 1:49 pm

Post autor: Marcia »

blackmolly pisze: śr mar 20, 2024 5:41 pm
Bum pisze: śr mar 20, 2024 5:22 pm Ocenianie kogoś przez to że nie ma matury jest straszne! Wiele takich osób radzi sobie dużo lepiej w życiu niż ten co skończył super świetne studia.

Matura może i jest prosta, ale nie jest wyznacznikiem życia.

Jeżeli ktoś stwierdza że osoba bez matury jest głupia, to bardzo współczuję życia.
Trochę przesadą jest stwierdzenie, że wiele osób bez matury lepiej radzi sobie niż osoby po studiach. Jakieś oficjalne statystyki? Bo jednak w Polsce każda oferta na intratne stanowisko ma w wymaganiach wykształcenie wyższe.
Wyjedź za granicę :) mój chłop bez matury, bez skończonej szkoły średniej, ale ciężko pracował w tym okresie - siedzi za granicą na posadce managera - za granicą bardzo dużo kursów, szkoleń i treningów organizują firmy i te papiery są super ważne. Moja matura w ogóle nic nie wnosiła do pracy którą teraz wykonuje. Doświadczenie! Pomysl co chcesz robić i zacznij działać w tą stronę.
I ta osóbka co twierdzi, ze tacy ludzie są dla nich głupi - dla mnie właśnie tacy ludzie którzy oceniają osoby przez ukończone szkoły są głupi - ograniczeni umysłowo. Pomyśl o osobach które miały ciężko w rodzinie i edukacja (szkolna) musiała zejść na drugi plan.
Grubababa
TłinkiBoss
Posty: 3479
Rejestracja: pn lut 08, 2021 9:48 pm

Post autor: Grubababa »

Marcia pisze: śr maja 08, 2024 12:35 pm
blackmolly pisze: śr mar 20, 2024 5:41 pm
Bum pisze: śr mar 20, 2024 5:22 pm Ocenianie kogoś przez to że nie ma matury jest straszne! Wiele takich osób radzi sobie dużo lepiej w życiu niż ten co skończył super świetne studia.

Matura może i jest prosta, ale nie jest wyznacznikiem życia.

Jeżeli ktoś stwierdza że osoba bez matury jest głupia, to bardzo współczuję życia.
Trochę przesadą jest stwierdzenie, że wiele osób bez matury lepiej radzi sobie niż osoby po studiach. Jakieś oficjalne statystyki? Bo jednak w Polsce każda oferta na intratne stanowisko ma w wymaganiach wykształcenie wyższe.
Wyjedź za granicę :) mój chłop bez matury, bez skończonej szkoły średniej, ale ciężko pracował w tym okresie - siedzi za granicą na posadce managera - za granicą bardzo dużo kursów, szkoleń i treningów organizują firmy i te papiery są super ważne. Moja matura w ogóle nic nie wnosiła do pracy którą teraz wykonuje. Doświadczenie! Pomysl co chcesz robić i zacznij działać w tą stronę.
I ta osóbka co twierdzi, ze tacy ludzie są dla nich głupi - dla mnie właśnie tacy ludzie którzy oceniają osoby przez ukończone szkoły są głupi - ograniczeni umysłowo. Pomyśl o osobach które miały ciężko w rodzinie i edukacja (szkolna) musiała zejść na drugi plan.
Większość osób, które matury nie mają, deprecjonuje jej wartość. Tak samo jak wyższe wykształcenie, czy cokolwiek co jest poza ich zasięgiem. Na zasadzie zobacz ja nie mam matury, a żyje mi się super. A prawda jest taka, że mając tą maturę, może ten Twój facet miałby lepszy start, szybszą karierę...może w PL a nie za granicą? I totalnie rozumiem, że ktoś mógł mieć taką a nie inną sytiacje życiową, że zrobienie matury, czy wykształcenia nie było możliwe, ale mówienie przy tym, że matura nic nie wnosi jest po prostu szkodliwe. Uważam, że jeśli ktoś ma taką możliwość to maturę powinien zrobić. I to nie jest tak, że jest ona potrzebna tylko w PL, każdy kraj ma jakąś tam swoją "mature".
Marcia
Ciastko
Posty: 7
Rejestracja: sob gru 02, 2023 1:49 pm

Post autor: Marcia »

Grubababa pisze: śr maja 08, 2024 1:12 pm
Marcia pisze: śr maja 08, 2024 12:35 pm
blackmolly pisze: śr mar 20, 2024 5:41 pm

Trochę przesadą jest stwierdzenie, że wiele osób bez matury lepiej radzi sobie niż osoby po studiach. Jakieś oficjalne statystyki? Bo jednak w Polsce każda oferta na intratne stanowisko ma w wymaganiach wykształcenie wyższe.
Wyjedź za granicę :) mój chłop bez matury, bez skończonej szkoły średniej, ale ciężko pracował w tym okresie - siedzi za granicą na posadce managera - za granicą bardzo dużo kursów, szkoleń i treningów organizują firmy i te papiery są super ważne. Moja matura w ogóle nic nie wnosiła do pracy którą teraz wykonuje. Doświadczenie! Pomysl co chcesz robić i zacznij działać w tą stronę.
I ta osóbka co twierdzi, ze tacy ludzie są dla nich głupi - dla mnie właśnie tacy ludzie którzy oceniają osoby przez ukończone szkoły są głupi - ograniczeni umysłowo. Pomyśl o osobach które miały ciężko w rodzinie i edukacja (szkolna) musiała zejść na drugi plan.
Większość osób, które matury nie mają, deprecjonuje jej wartość. Tak samo jak wyższe wykształcenie, czy cokolwiek co jest poza ich zasięgiem. Na zasadzie zobacz ja nie mam matury, a żyje mi się super. A prawda jest taka, że mając tą maturę, może ten Twój facet miałby lepszy start, szybszą karierę...może w PL a nie za granicą? I totalnie rozumiem, że ktoś mógł mieć taką a nie inną sytiacje życiową, że zrobienie matury, czy wykształcenia nie było możliwe, ale mówienie przy tym, że matura nic nie wnosi jest po prostu szkodliwe. Uważam, że jeśli ktoś ma taką możliwość to maturę powinien zrobić. I to nie jest tak, że jest ona potrzebna tylko w PL, każdy kraj ma jakąś tam swoją "mature".
Oczywiście, jak masz okazję zrób ja, ale niech nie myśli że to pomaga w szybszym starcie. Mój chłop to stanowisko miał w Polsce, przeniósł się za granicę bo Polacy nie potrafią płacić za taką samą pracę, więc nie, to nie to. Wiedze na temat pracy jaką teraz ma zbierał od 16roku życia, zahaczył jakąś szkołę którą obejmuje ten sektor, ale tak czy siak chłopak który zostaje sam bez rodziców w wieku 17lat ciężko żeby myślał o szkole.
Dla porównania ja mam maturę i skończone technikum, skończyłam studia na tym samym kierunku co technikum i po tym czasie patrząc na rynek wiem, że mogłabym ominąć chociażby studia, moje koleżanki z technikum szybciej wystartowały z firmą itp niż ja. A za granicą (nie wyobrażam sobie mieszkać w Polsce na ten moment sorry..), fajnie że masz studia, ale ciężko im je przełożyć na ich szkolnictwo (serio sama nie wiem gdzie mogę wcisnąć moją edukację wyższą, bo nie ma odpowiednika w tym kraju, a co dopiero matura 🙈). Kolega wyjeżdżając do Anglii po tych samych studiach musiał przejść kupę szkoleń i kursów żeby zacząć na innym rynku.
Ja niestety nie mam dużego doświadczenia na polskim rynku pracy, 4lata i wspominam to raczej kiepsko.
Podejdź do matury i ją zdaj. Jak nie zdasz też nic się nie stanie, jeśli wiesz co chciałabyś robić w życiu - to jest chyba najtrudniejsze w całym tym egzaminie życia.
A jeśli to co chcesz robić w życiu wymaga wyższej edukacji to chyba odpowiedź jest prosta. 😉
Oizys
Gacie z oceanu
Posty: 42
Rejestracja: ndz cze 27, 2021 12:11 pm

Post autor: Oizys »

Marcia pisze: śr maja 08, 2024 12:35 pm Wyjedź za granicę :) mój chłop bez matury, bez skończonej szkoły średniej, ale ciężko pracował w tym okresie - siedzi za granicą na posadce managera.
No, ale mówimy o polskiej maturze i jesteśmy w Polsce. Mamy taką regulację w PL, inne kraje mają inne regulacje. Tu matura jest ważna, jest podstawą do posadek managerskich (no i to zależy jeszcze czym się manageruje ;) ). Można sobie mówić, że "matura to bzdura", ale matura pomaga - jeśli przechodzisz oficjalną ścieżkę rekrutacji, tworzysz i wysyłasz CV. Dodatkowo, mało kto planuje życie od linijki a nawet jeśli, to nie zawsze realizacja idzie bez zgrzytów. Matura to zawsze opcja i możliwości. Poważniejsze firmy zatrudniają jednak z maturą.

Własna firma to inny temat - w ogóle nie jest to płaszczyzna do porównywania. Tu nie trzeba mieć wykształcenia. Gdzieś wyżej pisałam - kwestia wyboru ścieżki zawodowej.

A teraz pomyślałam, że ta osoba, która pyta w poście może zrobić sobie krótką ankietę - popytać np. 50 ludzi na ulicach czy mają maturą i gdzie pracują. Tylko różnych ludzi. Sama jestem ciekawa, co by wyszło :)
Oizys, uosobienie nieszczęścia i smutku. Była córką bogini Nyks.
Plotkara
DramaQueen
Posty: 2637
Rejestracja: śr sty 06, 2021 9:40 pm

Post autor: Plotkara »

meowster14 pisze: wt mar 19, 2024 2:03 pm Czy posiadanie matury jakoś bardzo zmieniło wasz bieg życia w kwestii pracy?

Jako osoba, która nie planuje iść nigdy na studia- czy jest się czym martwić?
Napisałaś ten post, bo boisz się, że nie zdasz? Spokojnie, na pewno martwisz się na zapas :) po drugie, latem są poprawki, czill.

Po trzecie - teraz nie planujesz studiow, ale nie wiesz, co zycie przyniesie i co będzie za 10 lat. Albo i za 20, bo znam ludzi, którzy mają czterdziestkę i zaczynają studia. Często 50. Teraz są takie czasy, że zycie nie konczy się na kierunku skończonym jak się miało 24 lata i ludzie się przebranżowują kilka razy w życiu. Za kilkanaście lat to już w ogóle - może być więcej takich sytuacji i potrzeb zmiany zawodu
Podobieństwo do prawdziwych osób i wydarzeń jest przypadkowe :twisted:

Kąśliwe komentarze okrutnej Plotkary targają koczki

Niech dzieje się INBA 8-) :twisted:
Plotkara
DramaQueen
Posty: 2637
Rejestracja: śr sty 06, 2021 9:40 pm

Post autor: Plotkara »

Jeśli teraz masz te 18-19 lat, nie programujesz, nie robisz grafik lub UX, czy nie wymiatasz w robieniu paznokci/rzęs/brwi, brak matury tym bardziej Ci nie pomoże w osiągnięciu stabilizacji. Kariery ludzi z brakiem matury zwykle opierają się na robieniu rzeczy po szkole i doszkalaniu się we własnym zakresie. Jak nic nie robisz poza chodzeniem do szkoły, nie czaruj się, że bez matury otworzysz firmę albo znajdziesz dobrze płatną pracę/zlecenia
Podobieństwo do prawdziwych osób i wydarzeń jest przypadkowe :twisted:

Kąśliwe komentarze okrutnej Plotkary targają koczki

Niech dzieje się INBA 8-) :twisted: