Płaca minimalna - jak to działa?

Motywacja, hobby, sposoby na spędzanie wolnego czasu, porady domowe, książki
Sarcia
Mokra Włoszka
Posty: 67
Rejestracja: ndz gru 04, 2022 3:41 pm

Płaca minimalna - jak to działa?

Post autor: Sarcia »

Hej dziewczyny! Mój post skierowany jest docelowo do księgowych/ osób pracujących w HR, ale jeśli masz jakąś wiedzę na ten temat to czekam również na Ciebie!
Otóż, po studiach przez dłuższy okres nie mogłam znaleźć pracy, aż do momentu w którym otrzymałam propozycję płatnego stażu w pewnej firmie. Oczywiście przystałam na te propozycję. Umowa zlecenie podpisana w zeszłym roku, stawka godzinowa - najniższa krajowa 23,5,-
No i teraz mamy nowy rok, wszędzie ogłaszane podwyżki najniższej, a co z moją wypłatą?
Czy "nowa" najniższa krajowa wskoczy mi automatycznie z wypłatą styczniową, czy powinnam otrzymać jakiś aneks do umowy? Czy po prostu jeżeli mam na umowie 23,5 to do końca trwania tej umowy obowiązuje mnie ta stawka?
Proszę o rozwianie moich wątpliwości. :)
Grubababa
TłinkiBoss
Posty: 3482
Rejestracja: pn lut 08, 2021 9:48 pm

Post autor: Grubababa »

Sarcia pisze: wt sty 23, 2024 4:10 pm Hej dziewczyny! Mój post skierowany jest docelowo do księgowych/ osób pracujących w HR, ale jeśli masz jakąś wiedzę na ten temat to czekam również na Ciebie!
Otóż, po studiach przez dłuższy okres nie mogłam znaleźć pracy, aż do momentu w którym otrzymałam propozycję płatnego stażu w pewnej firmie. Oczywiście przystałam na te propozycję. Umowa zlecenie podpisana w zeszłym roku, stawka godzinowa - najniższa krajowa 23,5,-
No i teraz mamy nowy rok, wszędzie ogłaszane podwyżki najniższej, a co z moją wypłatą?
Czy "nowa" najniższa krajowa wskoczy mi automatycznie z wypłatą styczniową, czy powinnam otrzymać jakiś aneks do umowy? Czy po prostu jeżeli mam na umowie 23,5 to do końca trwania tej umowy obowiązuje mnie ta stawka?
Proszę o rozwianie moich wątpliwości. :)
Z dniem 1 stycznia powinnaś dostać aneks z kwotą 27,70 za h.
Axel Adam
Siatkarka
Posty: 1
Rejestracja: czw lut 08, 2024 6:14 am

Post autor: Axel Adam »

Hej! Widzę, że temat płacy minimalnej i zmian w umowach jest gorący. Z tego, co czytam, z dniem 1 stycznia powinnaś otrzymać aneks do umowy z nową stawką 27,70 zł za godzinę. To ważne, aby wszystko było jasne i zgodne z prawem, więc warto dopytać w dziale HR o szczegóły. Pamiętaj, że zmiany w płacy minimalnej są dla wszystkich, więc masz pełne prawo domagać się aktualizacji. Trzymam kciuki, żeby wszystko szybko się wyjaśniło! A przy okazji, jeśli szukasz więcej informacji czy chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, sprawdź też Twittera - tam często pojawiają się ciekawe dyskusje na tematy zawodowe. Powodzenia!